In this Section

Staff
Senior Leadership Team

Dr Paul Silverwood, MA (Cambridge), MSc, PhD, CChem (Manchester), Principal

Mr Michael Hartland, MA (Cambridge), PGCE, DipMinSt, Vice Principal

Mr Ian Sterling, BEd (Leeds), Head of Lyncroft House Preparatory School

Mrs Moira Simpson, BA (Wolverhampton), MEd (Open), Assistant Principal

Ms Elaine Crabtree, BA (Nottingham), PGCE (Manchester), MA (Nottingham)Assistant Principal

Mr Jon Tuxford, BA (Nottingham), Director of Studies

 

Pastoral care

Mr Michael Hartland, MA (Cambridge), Designated Safeguarding Lead
Mrs Moira Simpson, BA (Wolverhampton), MEd (Open), Deputy DSL (Senior School)
Mr Ian Sterling, BEd (Leeds), Deputy DSL (Preparatory School)
Mrs Barbara Gaunt, RN (King Alfred’s), Cert PSHE (Roehampton), School Nurse
Mrs Rose Hemmings, BSc, PGDip (Stafford), School Nurse

tylecote house

Miss Laura Sutcliffe, Housemistress
Miss Lauren Maguire, Assistant Housemistress
Mr Michael Pearson, MA (Keele), Head of House
Mrs Julie Tolley, Matron
Mrs Emily Ngo, Non-Residential Tutor
Miss Zareena Khan, Non-Residential Tutor

parton house

Mr Ismat Khajavee, BA (London), Housemaster
Mrs Dongmei Wu, BA (Taylor's), Assistant Housemistress
Mr Daniel Ward, BSc (Stafford), PGCE (Worcester), Head of House
Miss Lauren Coe, Matron & Residential Tutor
Mrs Svetlana Downes, BA (Sofia), PGCE (Leeds), Non-Residential Tutor

 

Lee House

Mrs Stacey Xaelani, MA (Derby), Housemistress
Ms Ammie Hicken, Assistant Housemistress
Mr Keith Downes, BA (Bradford), PGCE (Leeds), Head of House & Non-Residential Tutor
Ms Sarah Davis-Haswell, Matron
Mrs Rachel Dimbleby, Non-Residential Tutor
Miss Amandeep Bahia, Non Residential Tutor

 

Faculty of English

Mrs Annette Sherratt, BA (Wales), English
Mr Michael Hartland, MA (Cambridge), English
Mrs Moira Simpson, BA (Wolverhampton), MEd (Open), English
Mr Benjamin Williams, English

 

Faculty of Mathematics

Mrs Anna Maciag, Mathematics
Mr Alan Sindrey, BSc (Durham), Mathematics
Mr Duncan MacKenzie, BSc (Loughborough), PGCE (Warwick), Mathematics
Mr Robert Sherratt, Mathematics 
Mrs Alexa Kanda, Mathematics

 

Faculty of Natural & Social Sciences

Mr Andrew Teviotdale, BA (East Anglia), QTS (Wolverhampton), Economics, Business
Mr Jon Tuxford, BA (Nottingham), Economics, Business
Mrs Danielle Beirne, BA (Coventry), Economics, Business
Mr John Simpson, MBA (Birmingham), QTS, Computer Science
Miss Sarah Greatrix, Computer Science, Technology
Mr Michael Debenham, BSc (Leeds), MSc (Liverpool),                                                                                                                                 
Mr Paul Salt, PhysicsPGCE (Bath), Biology
Miss Kate Massey, BSc, PGCE (Bath), Biology
Mr Daniel Ward, BSc (Stafford), PGCE (Worcester), Chemistry
Mrs Lesley Moncada, Cert Ed, Dip Lit (York), Biology
Mrs Christine Randall, BSc (Leeds), Biology

 

Faculty of Languages

Miss Sandra Strzelecki, BA, LLCE (Charles de Gaulle), PGCE (Leeds), French, Spanish, Italian
Mrs Nicola Burdett, BA (Central Lancashire), French
Ms Elaine Crabtree, BA (Nottingham), PGCE (Manchester), MA (Nottingham) German
Mr Keith Downes, BA (Bradford), PGCE (Leeds), German
Mrs Svetlana Downes, BA (Sofia), PGCE (Leeds), EAL, Russian, Bulgarian
Mr Anthony Liu, BA (Suzhou), MA (Sheffield), Mandarin
Mrs Charlotte Bayliss, MA (St Andrews), CELTA (Cambridge), EAL
Mr Paul Bayliss, BA (Manchester), CELTA (Cambridge), EAL
Mr Matthew Goodwin, ESOL (Cambridge), EAL
Mr Ismat Khajavee, BA (London), EAL
Mrs Stacey Xaelani, MA (Derby), EAL

 

Faculty of Humanities

Dr Huw Clayton, BA, MA, PhD (Wales), History, Religious Studies
Miss Alexis Prescott, Classics, History, Religious Studies
Mr Ian Stanier, BSc (Aston),History, Religious Studies
Mr Michael Pearson, MA (Keele), Geography
Mr David Lomax, BA, MA (Wales), Geography

 

Faculty of Performance & Design
Physical Education

Mrs Suzanne Swainston, BA(Leeds), Physical Education
Mr Stephen Frost, BA (Staffordshire), Physical Education
Miss Kerry Bason, BEd (Bedford), Physical Education
Miss Lauren MacGuire, Physical Education 

Art

Mrs Julie Venables, BA (Leicester), Art
Mrs Laura Butcher, BA (Birmingham), Art
Mrs Rachel Dimbleby, Art

Dance

Mrs Emma Philpin, Dance, Drama & Theatre Studies
Mrs Sarah Crane, Dance & Drama

Music

Mrs Elizabeth Clemence BA, MA (Cambridge), Music
Dr David Thomas, GBSM (Birmingham), MA, EdD (London), PGCE (Cambridge), Music
Mrs Tanya Hilton, (Novagorod Conservatoire), Music, Piano, Singing
Miss Abigail Bayley, Woodwind
Mr Paul Nevins, GRSM, LGSM, Brass
Mr Dewi Tudor-Jones, MMus, MMusB (Manchester), Woodwind, Strings
Mr Alexander Williams, Guitar

 

Lyncroft House Preparatory School

Mr Ian Sterling, BEd (Leeds), Head of Lyncroft House, Year 6
Mrs Elizabeth Jones, BA (Wolverhampton), Years 1 & 2, Assistant Head of Lyncroft House
Mrs Lynn Garbett, BA (Leicester), Year 5
Mrs Shauna Godfrey, GTCL (London), Year 3 & 4  
Mrs Jayne Cooper, BEd (Wolverhampton), Nursery & Reception
Mrs Naomi Moncada, Nursery & Reception
Mrs Mary Lyonette, GTC (Leeds), Teaching Assistant
Mrs Gail Korzonek, Nursery Assistant
Mrs Susan Plant, Teaching Assistant
 

 

Academic Support

Mrs Lesley Moncada, Cert Ed, Dip Lit (York), Head of Learning Support (SENDCo)
Mr Matthew Goodwin, ESOL (Cambridge), Head of Higher Education & Careers
Miss Laura Sutcliffe, Library Coordinator
Ms Helen Baillie, Science Technician
Mrs Nicola Bensley, Cover Supervisor, Invigilator

 

Development & Admissions

Mrs Karen D'Aguilar, Director of External Relations
Mrs Linda Davis, Registrar, Examinations Officer
Mr Anoop Watts, BA (Wolverhampton), Director of International Admissions
Miss Hannah Barnes, Administrative Assistant & Receptionist
Miss Kayleigh Sanders, Administrative Assistant & Receptionist

 

Business & Finance

Mr John Zhang Zhao, Business Manager
Mrs Lisa Marlowe, Administrator (Human Resources)
Miss Georgie Marlowe, Administrator (Compliance & Operations)
Miss Bethany Wiggin, Administrator (Finance)

 

Information Technology Support

Mrs Simona Parker, MSc (Stafford), Network Manager

 

Estate Services

Mr Paul Williams, Maintenance Manager
Mr Mark Mullarkey, Maintenance, Driver
Mr Paul Cook, Maintenance, Driver
Mr Andrew Pugh, Maintenance
Ms Helen Baillie, Driver

 

Catering Services

Mr Ernesto Di Bartolomeo, Catering Manager & Head Chef
Mr Nicholas Ball, Chef
Mrs Wendy Astbury
Mrs Wendy Ruffle
Mrs Zoe Darlington
Mrs Alison Henaugh
Mrs Jo Kelley
Mrs Anna Thacker
Mrs Jan Young
Mrs Le-Ann Smith 
 

 

Domestic Services

Mrs Tracey Marriot, Domestic Supervisor
Mrs Jo Brandonisio 
Ms Sandra Bricklebank 
Miss Joanne Corns 
Mrs Anne Williscroft
Mrs Maria Bayliss
Mrs Annie Rutter
Mrs Lisa Jones

 

Share This Page